Szanowni Państwo,

W bieżącym, 2024 roku, po rocznej przerwie reaktywujemy nasze Letnie Spotkania z Nauką, choć w  zmienionej i czasowo ograniczonej formule.

Informujemy, że ponownie od maja siłami społecznymi kontynuujemy odbudowę Ośrodka na tym musieliśmy się przede wszystkim skupić.

Dlatego w tym roku planujemy jedną , większą imprezę ze wspólnym udziałem 3 wybitnych naukowców i publiczności pod nazwą:

IM MNIEJ WIEM, TYM LEPIEJ ŚPIĘ...
czyli dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki

10 SIERPNIA 2024, GODZ.19.00

Ośrodek IBW PAN, Skoczkowo nad j. Wdzydze

„Im mniej wiem, tym lepiej śpię”? - dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki – informacja ogólna

W tym roku ponownie organizujemy akcję popularyzującą naukę w Ośrodku IBW PAN nad jeziorem Wdzydze. Z przyczyn organizacyjnych zmieniliśmy jednak formułę i zamiast ośmiu wykładów zdecydowaliśmy się na jedną imprezę, który będzie miał odmienna formę: rozmowy/dyskusji między naukowcami różnych dyscyplin, moderatorem i publicznością.

Wydarzenie odbędzie się w tym samym miejscu, gdzie od lat odbywały się Letnie Spotkania z Nauką, czyli w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad jeziorem Wdzydze w Czarlinie-Skoczkowo

Start: 10 sierpnia 2024, godz. 19.00

Naszą akcję zatytułowaliśmy: „Im mniej wiem, tym lepiej śpię”? - dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki.  Inspiracją był film z 2021 r. pt. "Nie patrz w górę" ("Don't look up", reż.Adam McKay), który w satyryczny sposób opowiadał o dwójce astronomów, starających się ostrzec ludzkość przed zmierzającą w stronę Ziemi kometą, która ma doprowadzić do zagłady planety. Problem w tym, że w świecie zdominowanym przez media społecznościowe, programy śniadaniowe i internetowych celebrytów nikt nie chce wysłuchać naukowców. Zatem celem wydarzenia "Im mniej wiem, tym lepiej śpię?" jest przeprowadzenie dyskusji między naukowcami różnych dyscyplin a publicznością na temat kryzysu autorytetu naukowego we współczesnym świecie oraz przedstawienie fatalnych w skutkach scenariuszy lekceważenia głosu środowiska naukowego. Dopuszczamy również przedstawienie przykładów wprowadzania opinii publicznej w błąd przez środowisko naukowe. Dyskusję będzie łączył jeden wątek przewodni: katastrofa, a wezmą w nich udział renomowani naukowcy-eksperci z różnych polskich placówek naukowych. W tym samym momencie na „scenie” będą znajdowali się naukowcy trzech różnych dyscyplin, którzy będą dzielili się swoimi przemyśleniami, rozmawiali z moderatorem oraz dyskutowali z publicznością.

W tym roku postanowiliśmy skupić się na następujących rodzajach katastrof: katastrofie migracyjnej/wojennej, katastrofie ekologicznej oraz katastrofie technologicznej.

A na naszej leśnej scenie wykładowej wystąpią:
prof. Jan Marcin Węsławski z Instytut Oceanologii PAN Polska Akademia Nauk
prof. Anna Mazurkiewicz z Wydział Historyczny UG Uniwersytet Gdański
dr inż. Piotr Szmytkiewicz z Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk

Wydarzenie odbędzie się 10 sierpnia (w sobotę) w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN, na naszej tradycyjnej leśnej scenie wykładowej. Będzie ono nagrywane i, jeżeli pozwolą na to warunki mobilnego internetu, transmitowane na żywo na naszego Facebooka. Organizatorami będą: Rada Upowszechniania Nauki PAN, Wydział Historyczny UG, Instytut Oceanologii PAN oraz Instytut Budownictwa Wodnego PAN.

Wydarzenie zostanie zorganizowane w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN na leśnej scenie wykładowej (w przypadku ładnej pogody) lub w Pawilonie Socjalnym (w przypadku

Dyskusja będzie miała charakter kawiarni/pubu naukowego, zatem przed wykładem dla gości będzie przygotowany bezpłatny poczęstunek w postaci napojów (kawa, herbata, soki, woda mineralna, piwo) oraz ciastek.

Uwaga!

W związku z zabudową dawnego ośrodkowego parkingu przez właściciela terenu, samochody należy zaparkować na poboczach przed wjazdem do Ośrodka

Link ze szczegółowymi informacjami o dojeździe do Ośrodka znajduje się w stopce na końcu niniejszej strony

 

 

Szanowni Państwo,

Wszystkich "tęskniących" za naszymi Spotkaniami równie zachęcamy do odwiedzenia nas na Facebook'u.

fb.com/LetnieSpotkaniaZNauka

Wstęp na wszystkie imprezy "Letnich Spotkań z Nauką"  był dotychczas bezpłatny!!!

I to się nie zmieniło!
Gorąco zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tej popularno-naukowej imprezie.

 

 

A tak wyglądał Ośrodek IBW PAN w Skoczkowie nad J. Wdzydze w dniu inauguracji XX Jubileuszowych Spotkań z Nauką w 2022 roku

 

Jubileuszowe XX Letnie Spotkaniach z Nauką
w roku  2022
w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad jeziorem Wdzydze!

 Program Spotkań w roku 2022

 

Oranżeria Naukowa dla Dzieci
Niestety z uwagi na późną decyzję władz o zniesieniu ograniczeń sanitarnych w związku z COVID-19, w tym roku nie jesteśmy w stanie  zorganizować zabawy naukowej dla dzieci

 

Spotkania z Nauką 2022 - Opis wykładów

Program Oranżerii 2019

 

 

 Oranżeria Naukowa dla najmłodszych - nowe ( w porównaniu ze Spotkaniami) wydarzenie podczas Letnich Spotkań z Nauką
Niestety w tym roku z uwagi na pandemię również nieobecne...

 Tytuł Popularyzatora Nauki 2012 dla Letnich Spotkań z Nauką !

Oranżeria Naukowa dla dzieci 2019 - Opis imprez

 

Dziękujemy Radzie Upowszechniania Nauki PAN  za wspieranie naszej imprezy!

Bardzo dziękujemy również Pubowi MEFISTO z Gdyni za dotychczasowy sponsoring i serwowanie napojów chłodzących w naszej bezpłatnej leśnej "pubo-kawiarence" przed wykładami Letnich Spotkań z Nauką

Letnie Spotkania z Nauką

A to już historia....

Serdecznie Wszystkich zapraszamy do udziału w naszych XX jubileuszowych “Letnich Spotkaniach z Nauką” -  popularnonaukowej  imprezie organizowanych nad jeziorem Wdzydze przez Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie oraz Uniwersytet Gdański reprezentowany przez Wydział Historyczny UG.W 2022 roku nasza Impreza odbywała się również pod patronatem Rady Upowszechniania Nauki PAN w Warszawie.

W lipcu i sierpniu, w ramach Letnich Spotkań z Nauką, w  każdą sobotę o godzinie 20, w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie są wygłaszone  ok. 45 minutowe wykłady z różnych dyscyplin o charakterze popularnonaukowym, upowszechniające wyniki prowadzonych w Polsce badań. Po każdym wykładzie ma miejsce dyskusja, a następnie bezpośrednie spotkanie z wykładowcą.

“Letnie Spotkania z Nauką” organizujemy corocznie przede wszystkim dla mieszkańców Ziemi Kościerskiej i gości przebywających na Kaszubach. Przy Letnich Spotkaniach przyjmujemy zasadę, że nawet o trudnych sprawach wykładowcy powinni mówić językiem zrozumiałym dla uczniów szkoły średniej. Uważamy, że nasza inicjatywa może nie tylko stanowić pewnego rodzaju atrakcję dla wczasowiczów przebywających w okolicach Wdzydz, lecz również pełnić rolę edukacyjną w Regionie. W odróżnieniu od innych "festiwali nauki", które zazwyczaj trwają od 2 do 3 dni i organizowane są w dużych ośrodkach miejskich, nasze "Spotkania" rozłożone są w okresie 2 miesięcy i odbywają się w sercu Kaszub. Są przez to łatwiej dostępne i pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę, ale również nawiązać bezpośredni kontakt z wybitnymi przedstawicielami nauki polskiej.

Jesteśmy przekonani, że "Letnie Spotkania z Nauką" nie tylko wzbogacają ofertę lokalnych imprez kulturalnych i podniosą atrakcyjność turystyczną tej części Kaszub, lecz również są okazją do wyrównywania szans społecznych poprzez bezpośredni dostęp lokalnego środowiska nauczycieli oraz uczniów z obszarów wiejskich do wybitnych przedstawicieli nauki, stworzą platformę do swobodnej dyskusji oraz przyczynią się do upowszechnienie wyników polskich badań naukowych.

Wstęp na wszystkie imprezy "Letnich Spotkań z Nauką"  był bezpłatny!!!
Gorąco zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tej popularno-naukowej imprezie.

______________________________________________________________________________________

Jak dojechać na Spotkania:

- z Gdańska

- z Kościerzyny

- od szosy Wąglikowice - Wdzydze


Szczegółowych informacji o "Spotkaniach " i "Oranżerii" udzielają reprezentanci Organizatorów:

Dr hab. inż. Marek Kulczykowski, prof. nadzw. IBW PAN
Instytut Budownictwa Wodnego PAN
tel.:+58 552 20 11
e-mail: marekkulczykowski@ibwpan.gda.pl

Prof. dr hab. Ewa Kulczykowska
Instytut Oceanologii PAN w Sopocie
Rada Upowszechniania Nauki PAN
tel.: +58 731 17 62
e-mail: ekulczykowska@iopan.gda.pl

Dr Wacław Kulczykowski
Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego
tel.:+58 523 24 27
e-mail: waclaw.kulczykowski@ug.edu.pl


W roku 2021 wspierają nas

logo RUN

Rada Upowszechniania Nauki PAN w Warszawie  i Pub Mefisto w Gdyni
Bardzo dziękujemy!