Oranżeria Naukowa dla Najmłodszych 2018

Oranżeria Naukowa dla Najmłodszych to  zabawa naukowa dla dzieci w wieku 5-9 lat wprowadzona w 2012 roku do programu Letnich Spotkań z Nauką na prośbę Rady Upowszechniania Nauki PAN. Pomysłodawcą Imprezy był Jan Dąbkowski – obecnie prezes Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”, współzałożyciel i członek European Youth Press. Oranżeria Naukowa nad Wdzydzami nie powstałaby jednak bez wielkiej pozytywnej presji prof. Magdaleny Fikus.

Oranżeria jest to forma tzw. Kawiarni Naukowej dla Dzieci. Ponieważ dzieci nie pijają kawy, lecz przeważnie oranżadę, stąd nazwa tego cyklu popularnonaukowych imprez dla najmłodszych.

Imprezy  "Oranżerii Naukowej" odbywają się w Ośrodku IBW PAN w Czarlinie –Skoczkowie nad Wdzydzami przed wykładami Letnich Spotkań z Nauką ( w tym roku o godz. 18.30) i mają charakter zabawy naukowej. Są one prowadzone w formie dialogu pomiędzy prowadzącym, a dziećmi, który to dialog był bogato przeplatany ciekawymi eksperymentami i zajęciami w tzw. warsztatach. Czas trwania pojedynczej imprezy wynosił ok. 30 minut.

W tym roku, w odpowiedzi na ubiegłoroczne sugestie młodych uczestników Oranżerii, zdecydowaliśmy się na powtórzenie wybranych prezentacji z lat ubiegłych. Niemniej pojawiło się też kilka "nowości"....

_______________________________________________________________________________________

7 lipca 2018 roku, godz. 1830

 Zabawa Naukowa - nr 1

Dr Agnieszka Kijewska, dr Tomasz Kijewski

Zakład Genetyki i Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie

Świat chory na plastik

   Naszemu życiu towarzyszą śmieci, wśród których coraz więcej jest plastików. Co z nimi robić, żeby nie niszczyć środowiska? Jakie zagrożenia powodują i które tworzywa są najbardziej niebezpieczne? Czy plastikowe śmieci mogą także zagrażać ludziom?

W Oranżerii zobaczyliśmy małe skorupiaki, które połykają drobiny plastiku i dowiedzieliśmy się, że również kosmetyki mogą zanieczyszczać środowisko plastikiem. Sortowaliśmy tworzywa sztuczne i uczyliśmy się rozpoznawać ich oznaczenia.

Autorzy zapraszają dorosłych na swojego bloga poświęconego tej tematyce:

https://rybanapiatek.wordpress.com/2018/05/25/plastic-is-not-fantastic/