Oranżeria Naukowa dla Najmłodszych 2013

Oranżeria Naukowa dla Najmłodszych to to cykl tzw. zabaw naukowych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klasy 1-3) wprowadzony w 2012 roku do programu Letnich Spotkań z Nauką na prośbę Rady Upowszechniania Nauki PAN.

Jest to forma tzw. Kawiarni Naukowej dla Dzieci. Ponieważ dzieci nie pijają kawy, lecz przeważnie oranżadę, stąd nazwa tego cyklu popularnonaukowych imprez dla najmłodszych.

Imprezy  "Oranżerii naukowej" odbywaja się w Osrodku IBW PAN w Czarlinie –Skoczkowie nad Wdzydzami przed wykładami Letnich Spotkań z Nauką i mają charakter zabawy naukowej. Są one prowadzone w formie dialogu pomiędzy prowadzącym, a dziećmi, który to dialog był bogato przeplatany ciekawymi eksperymentami i zajęciami w tzw. warsztatach. Czas trwania pojedynczej imprezy wynosił ok. 30 minut.

_______________________________________________________________________________________

6 lipca 2013 roku, godz. 1900

Tytuł: Dlaczego drgania i wstrzasy gruntu mogą doprowadzic do wielkich katastrof...

Podczas tej naukowej zabawy dzieci poznały ciekawą mikrostrukturę zwykłego piasku i doświadczalnie przekonały sie o nietypowym przenoszeniu obciążeń przez grunt próbując wypchnąć piasek z rurki zamknitej kawałkiem delikatnej bibuły. Przez chwilę stały się "czlowiekiem - piaskiem", który poddany działaniu drgań ulega "zniszczeniu". W kolejnym eksperymencie dwoma palcami zamieniały zwarty, wilgotny grunt w błotnistą ciecz. Pod koniec na własne oczy przekonały się, jak niewielkie drgania doprowadzają do zawalenia się zbudowanego na skraju skarpy wieżowca  oraz powodują katastrofę platformy wiertniczej posadowionej na  dnie morza.

Prowadzacy zabawę: Dr hab. Marek Kulczykowski, Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku