2 lipca 2005 roku, godz. 2000

Tytuł: Genetyka bez genów

Dzięki badaniom materiału genetycznego (tzw. genomów) u setek organizmów naukowcy zorientowali się, że kwas DNA odpowiedzialny za kodowanie białka (ten DNA popularnie nazywany genami) stanowi tylko cześć genomu. Pozostałą część stanowi tzw. „niekodujące DNA”, którego rola jest do tej pory ostatecznie niewyjaśniona. Im bardziej zaawansowany ewolucyjnie organizm, tym takiego niekodujacego DNA ma więcej. Uprzednio nazwany "złomem", obecnie stanowi ów DNA wielka zagadkę biologiczną, stopniowo rozszyfrowywaną we współczesnych laboratoriach. Wykładowca postara się przedstawić współczesne poglądy na znaczenie niekodujacego DNA i perspektywy dalszych poszukiwań jego roli biologicznej. Wystarczy powiedzieć, że my, ludzie, nosimy w swoich komórkach ok. 98% tajemniczego DNA, dla którego trudno jest znaleźć a nawet postulować jakieś funkcje.

Wykładowca: Prof. dr hab. Magdalena Fikus

Prof. Magdalena Fikus zajmuje się genetyką i biotechnologią, pracuje w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania UW i w UMCS w Lublinie. Jest Przewodniczącą Komitetu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi wykłady akademickie w różnych typach uczelni wyższych. Wiele uwagi poświęca popularyzacji osiągnięć naukowych - jest współorganizatorką odbywających się od wielu lat Warszawskich Festiwali Nauki, autorką książek popularnonaukowych i rozdziałów w podręcznikach biologii molekularnej.

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie powstał w roku 1957. Jego profil naukowy ewoluował od klasycznej biochemii i chemii fizycznej do uprawianej obecnie biologii molekularnej. Badania prowadzone w Instytucie mają duże znaczenie dla medycyny (inżynieria genetyczna, badanie genotypów bakterii i innych prostych organizmów). Instytut zatrudnia około 200 pracowników naukowych, prowadzi studia doktoranckie dla absolwentów wydziałów biologii, chemii, fizyki, nauk rolniczych i medycyny oraz liczne prace magisterskie, także studentów spoza Warszawy. Mieści się w nim również obecnie Centrum Doskonałości Biotechnologii Molekularnej, powołane w ramach 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej oraz Centrum Polsko-Francuskie Biotechnologii Roślin.