Jak dojechać do Ośrodka z Polski

Ośrodek IBW PAN położony jest nad jeziorem Wdzydze w odległości ok. 12 km na południe od miasta Kościerzyna oraz w odległości ok. 70 km na zachód od Trójmiasta.

Adres Ośrodka:

Ośrodek IBW PAN Czarlina-Skoczkowo k. Wąglikowic,
powiat Kościerzyna
Telefon sezonowy: 601 693 804

Mapka dojazdu z Polski

Mapka dojazdu z Polski

Można do nas dojechać samochodem lub pociągiem i autobusem PKS.

Jadąc samochodem:

  • z Krakowa lub Katowic należy jechać przez Łódź, Bydgoszcz, Chojnice lub Grudziądz w kierunku Kościerzyny.
  • z Wrocławia lub Poznania należy jechać przez Bydgoszcz, Chojnice w kierunku Kościerzyny (za Chojnicami przez Lipusz, Korne lub Lubnię, Wiele).
  • ze Szczecina należy jechać przez Chojnice w kierunku Kościerzyny (za Chojnicami przez Lipusz, Korne lub Lubnię, Wiele),
  • z Lublina i Warszawy należy jechać przez Grudziądz lub Gdańsk w kierunku Kościerzyny (jadąc od Gdańska należy się kierować na Kościerzynę, zaś z Grudziądza na Kościerzyne przez Zblewo).
  • Z Białegostoku i Olsztyna należy jechać przez Gdańsk w kierunku Kościerzyny,

Dalsze informacje: Dojazd do Ośrodka w województwie pomorskim

Jadąc pociągiem lub autobusem:

należy dojechać do Gdańska, gdzie przy dworcu PKP zajduje się dworzec PKS skąd odjeżdżają liczne autobusy do Kościerzyny, a w nawet do Wdzydz Kiszewskich. Można również jechać dalej do Gdyni i kontynuować podróż pociągiem do Kościerzyny, gdzie należy się przesiąść do autobusu do Wdzydz Kiszewskich. Niestety w Kościerzynie dworzec PKS oddalony jest o ok. 2 km od dworca PKS, dlatego by tam się znaleźć należy skorzystać z miejskiego autobusu (skomunikowanego z przyjazdami pociągów) lub taksówki.

W Kościerzynie należy wsiąść do autobusu jadącego do Wdzydz Kiszewskich, ale wysiąść trzeba wcześniej na przystanku "Skoczkowo", po ok. 30 minutach jazdy (następny przystanek po dużej wiosce Wąglikowice). Stąd do ośrodka IBW PAN jest ok. 1 km, które trzeba przejść piechotą. Niezmotoryzowani wczasowicze proszeni są o wcześniejsze, telefoniczne, podanie kierownikowi lub pracownikom IBW PAN zajmującym się rezerwacją wczasów dokładnej godziny przyjazdu i potwierdzenie jej kierownikowi przed wyjazdem z Kościerzyny (numer telefonu komórkowego kierownika: 601 693 804). Ponieważ do Ośrodka przyjeżdżają najczęściej mili i zmotoryzowani ludzie, kierownik postara się o poproszenie kogoś z nich przynajmniej o podwiezienie bagażu.

Przydatne linki: