Przygotowanie posiłków i aprowizacja

Ośrodek IBW PAN działa w konwencji "aktywnego wypoczynku", a nasi goście mają pełną swobodę w organizacji swojego pobytu. Między innymi dlatego w Ośrodku nie ma zbiorowego wyżywienia i stołówki z narzuconymi godzinami posiłków. Natomiast do dyspozycji wczasowiczów jest w pełni wyposażona kuchnia z kuchenkami gazowymi, lodówkami, szafkami na żywność i zastawą stołową. Pozwala to na łatwe przygotowanie posiłków we własnym zakresie i spożycie ich w jadalni lub na zewnątrz, na stolikach wystawionych przed Pawilonem.

W produkty żywnościowe można zaopatrzyć się w sklepie w Wąglikowicach (czynny w sezonie 22:00) lub we Wdzydzach Kiszewskich na drugim brzegu jeziora. Do Wąglikowic (1,5 km drogą przez las) można udać się na korzystając z ośrodkowych ogólnodostępnych rowerów (5 dla osób dorosłych, 2 młodzieżowe i 2 dziecięce), zaś do Wdzydz Kiszewskich najlepiej popłynąć kajakiem. Ponadto w sezonie Ośrodek jest regularnie odwiedzany przez ruchome punkty zaopatrzeniowe (patrz foto poniżej).

Okolice Ośrodka ze sklepami i jadłodajniami

Okolice Ośrodka ze sklepami i jadłodajniami

Ogólnodostępne rowery przydatne przy aprowizacji

Ogólnodostępne rowery przydatne przy aprowizacji

Jeden z ruchomych punktów aprowizacyjnych na terenie Ośrodka

Jeden z ruchomych punktów aprowizacyjnych na terenie Ośrodka

Dla amatorów potraw z grilla przygotowaliśmy obok kuchni specjalne miejsce do grilowania. W Ośrodku dysponujemy trzema, małymi ogólnodostępnymi turystycznymi grillami. Upieczone specjały można wnieść do jadalni lub spożyć przy turystycznych stolikach.

Osoby nie zainteresowane samodzielnym przygotowaniem posiłków mogą zapytać o obiady w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych, gdzie można kupić również mleko i jajka oraz miód (patrz również spacer po mleko). Całodzienne wyżywienie  lub tylko obiady można zamówić z jednodniowym wyprzedzeniem  w pobliskim Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Gdańskiej, który zlokalizowany jest niedaleko naszego Ośrodka ( ok. 15 minut spacerem wzdłuż brzegu jeziora). Tanie obiady serwuje również sezonowy bar "Pod Stokrotką" w Wąglikowicach oraz liczne Zajazdy i jadłodalnie we Wdzydzach Kiszewskich.

W pobliskim Grzybowskim Młynie znajduje się również restauracja „Babcina Kuchnia” z regionalnym i domowym jedzeniem, zaś w Wąglikowicach - restauracja "Kaszubska Oaza".

Warto wstąpić do Karczmy Kaszubskiej w Skansenie we Wdzydzach z ciekawymi potrawami regionalnymi. Można tu w starej zabytkowej karczmie zjeść np. Kaszubskie Ruchanki, Kluski ze Szpyrkami, Kapustę Sznurowaną i Kiszkę z Boczkiem.

Natomiast najbliższe klasyczne restauracje znajdują się w Motelu "Niedźwiadek" we Wdzydzach Kiszewskich w Szarlocie oraz w mieście Kościerzynie.

Do niedawna polecaliśmy odwiedzenie przydrożnej Pizzerii Kaszubskiej koło miejscowości Rybaki, nad jeziorem na trasie z Wąglikowic do Kościerzyny (6 km od Ośrodka). Można tam było otrzymać dobrą i stosunkowo niedrogą pizzę upieczoną w piecu opalanym węglem drzewnym. Niestety od pewnego czasu pizzeria jest nieczynna. Amatorów pizzy odsyłamy do pizzerii we Wdzydzach  Kiszewskich i Kościerrzynie...

Zajazd "U Sołtysa" przy wjeździe do Wdzydz

Zajazd "U Sołtysa" przy wjeździe do Wdzydz

Karczma Wygoda we Wdzydzkim Skansenie

Karczma Wygoda we Wdzydzkim Skansenie

Motel we Wdzydzach z restauracją i dancingiem

Motel we Wdzydzach z restauracją i dancingiem

Pizzeria Kaszubska w Rybakach

Pizzeria Kaszubska w Rybakach

Pizza w Pizzerii Kaszubskiej

Pizza w Pizzerii Kaszubskiej