Ośrodek IBW PAN

Ośrodek IBW PAN Czarlina-Skoczkowo 2,
83-406 Wąglikowice, powiat Kościerzyna, woj. pomorskie
telefon sezonowy: 601 693804

Ośrodek IBW PAN położony jest w sercu Kaszub, na terenie Parku Krajobrazowego, w starym sosnowym lesie na wysokim brzegu jednego z największych i najpiękniejszych jezior kaszubskich - jeziora Wdzydze zwanego Morzem Kaszubskim.

Główna ścieżka nad jezioro

Główna ścieżka nad jezioro

Na dużym, ogrodzonym terenie rozlokowane są domki kempingowe, murowany pawilon socjalny z kuchnią, jadalnią i łazienkami oraz kąpielisko z wypożyczalnią kajaków. Stosunkowo niewielka ilość domków (w 2023 roku - 15), przesycone żywicznym zapachem powietrze, cisza, czyste jezioro i przepiękna, pełna jagód i grzybów okolica sprawiają, że panują tu idealne warunki do odpoczynku.

Ośrodek położony jest w starym sosnowym lesie. Z wyjątkiem boiska i schodów na kąpielisko, nie ma tu powierzchni pokrytych asfaltem lub betonem. Okryte leśną ściółką piaszczyste podłoże sprawie, że nawet po ulewnych deszczach nie ma tu także kałuż i błota.

Ośrodek funkcjonuje w ramach działalności socjalnej Polskiej Akademii Nauk, zatem do korzystania z ośrodka uprawnieni są pracownicy PAN i ich rodziny oraz emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny.

Ośrodek jest idealnym miejscem dla ludzi preferujących tani i aktywny wypoczynek. Amatorom takiej formuły urlopu proponujemy różne atrakcyjne formy czynnego spędzenia czasu. Ośrodek nie zapewnia wyżywienia, natomiast do dyspozycji wczasowiczów jest w pełni wyposażona kuchnia z przypisanymi do domków kuchenkami gazowymi, lodówkami, szafkami na żywność i zastawą stołową. Pozwala to na łatwe przygotowanie posiłków we własnym zakresie i spożycie ich w jadalni. Osoby nie zainteresowane samodzielnym przygotowaniem posiłków mogą je wykupić w pobliskim Ośrodku Politechniki Gdańskiej (15 minut spacerem wzdłuż brzegu jeziora) lub w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie poświęconej przygotowaniu posiłków i aprowizacji.

W ośrodku są bardzo dobre warunki dla wypoczynku rodzin z małymi dziećmi. Teren jest ogrodzony, na ośrodkowej plaży jest wydzielony brodzik dla dzieci, zaś w Ośrodku znajduje się plac zabaw z piaskownicą i huśtawkami, sala pingpongowa oraz boisko na którym można grać w siatkówkę, tenisa, kometkę i koszykówkę uliczną.

Uwaga! Ośrodek położony jest w sercu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, w tzw. strefie ciszy. W związku z tym obowiązuje tutaj zakaz m.in. używania głośno grających odbiorników radiowych i korzystania z przyłodziowych silników spalinowych.

Terminy turnusów

W naszym Ośrodku domki wynajmujemy w systemie turnusów trwających około 2 tygodni.

Właścicielom psów proponujemy wczasy z pupilem w turnusach: I, II oraz V i VI. Informujemy, ze turnusy III i IV (druga połowa lipca i pierwsza połowa sierpnia) przeznaczone są wyłącznie dla wczasowiczów bez psów i powyższe ograniczenie będzie bezwzględnie przestrzegane!

W 2023 roku plan turnusów przedstawia się następująco:

Turnus I 15 dobowy 1.07÷16.07  
Turnus II 13 dobowy 17.07÷30.07 Turnus bez psów!
Turnus III 15 dobowy 31.07÷15.08 Turnus bez psów!
Turnus IV 15 dobowy 16.08÷31.08  
Turnus V 9 dobowy 1.09÷10.09  

Domki są do dyspozycji wczasowiczów od godz. 12:00 pierwszego dnia, natomiast muszą być zwolnione przed godz. 12:00 ostatniego dnia turnusu.

Szczególnie polecamy turnus czerwcowo-lipcowy, gdy na Kaszubach jest przepiękna pogoda, dni są długie a lasy puste od ludzi i pełne jagód oraz turnus wrześniowy idealny dla miłośników grzybobrania.

Uwaga! Pobyt z psem jest możliwy jedynie w turnusach: I oraz IV i V. W turnusach: II i III do ośrodka bezwzględnie nie można przywozić psów. Koniecznie prosimy o powiadamianie nas przy rezerwacji domku o zamiarze przywiezienia ze sobą kota, papużki, króliczka lub innego zwierzątka.

Zasady pobytu z psem omówiono na stronie dotyczącej wypoczynku z psem oraz w regulaminie wczasów z psem. 

 

Zasady pobytu z kotem, papużką lub innym zwierzątkiem domowym określa odrębny regulamin.