4 lipca 2015 roku, godz. 2000

Tytuł: DNA dreams – czyli czy chcemy ingerować w ludzki genom

Ostatnio pojawił się w debacie etyczno - naukowej problem modyfikacji genomu ludzkiego. Wybitni uczeni światowi wzywają do rozpoczęcia debat społecznych - czy chcemy ingerować w ludzki genom? Ważnym przyczynkiem do takiej dyskusji jest holenderski film "DNA dreams" o postępach chińskich genetyków w tej dziedzinie. Ten 55 minutowy film, nagrodzony w 2012 roku na festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce, robi wielkie wrażenie i nie pozostawia obojętnym żadnego widza.

Nasze inauguracyjne Spotkanie w 2015 roku  rozpocznie się projekcją tego niezwykłego filmu. Po filmie "DNA Dreams" odbędzie się dyskusja pod hasłem  "Czy modyfikować  genotyp ludzki?"  o naukowych, etycznych i społecznych konsekwencjach wprowadzania dziedziczonych zmian do genotypu człowieka. Podstawą do takich planów są osiągnięcia współczesnych genetyków chińskich, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt, w największym światowym instytucie prowadzącym szerokie badania w zakresie genetyki stosowanej.

 

Wykładowca i Moderator dyskusji: Prof. dr hab. Magdalena Fikus, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie

Prof. dr hab. Magdalena Fikus, biochemiczka, lata badań i zainteresowanie genetyką i biotechnologią. Wieloletnia pracownica PAN  (Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie) , wykładała także w UMCS i na uczelniach warszawskich. Ostatnio cykl wykładów w UW, Międzyuczelniane studia Humanistyczne MISH, „DNA- kod życia”. Współtwórczyni pierwszego polskiego Festiwalu Nauki w Warszawie (14 edycji), oraz imprez towarzyszących (trzy Kawiarnie Naukowe ) i in. Członkini Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. Przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN.  Popularyzatorka nauki w prasie, radio i telewizji.Napisała dziesiątki popularyzatorskich artykułów, udzieliła dziennikarzom setek wywiadów, także w audycjach radiowych i telewizyjnych. Zainicjowała cykliczna 45. minutową audycję o problemach nauki w Radio TOK FM.Za swoją działalność popularyzatorską otrzymała m.in. nagrodę "Problemów" i "Kuriera Polskiego, nagrodę im. Hugona Steinhausa, nagrodę im. Bronisława Filipowicza, nagrodę Polskiego Towarzystwa Genetycznego, Nagrodę Prezesa PAN, Nagrodę Rektora UW, Nagrodę Miasta Stoł. Warszawa. Laureatka tytułu „Fenomena Roku”, przyznanego przez Tygodnik Przekrój oraz tytułu „Popularyzatora Nauki” przyznanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.