1 lipca 2006 roku, godz. 2000

Tytuł: Biotechnologia: działanie człowieka przyjazne naturze

Biotechnologia, którą jej twórcy uznali za wyjątkowo przyjazny człowiekowi i środowisku typ technologii, wiąże się z nowymi rozwiązaniami organizacyjnymi i jednocześnie od lat przynosi ogromne dochody. Jej cechą charakterystyczną jest dalszy, szybki rozwój w ścisłym kontakcie praktyki z naukami: biologią, chemią, informatyką, fizyką, socjologią. Pobudza do fantastycznych pomysłów badawczych (leki w mleku lub ziarnach kukurydzy, geny terapeutyczne, mikrochipy i mikroreaktory), ale także budzi gniew i brak tolerancji obrońców “natury” w nieskażonej formie. Wreszcie prowokuje refleksje etyczne, stawia pytania o przyszłość człowieka i przyrody, na które często jeszcze nie ma odpowiedzi.

Wykładowca: Prof. dr hab. Magdalena Fikus, Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Prof. Magdalena Fikus zajmuje się genetyką i biotechnologią, pracuje w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania UW i w UMCS w Lublinie. Jest Przewodniczącą Komitetu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi wykłady akademickie w różnych typach uczelni wyższych. Wiele uwagi poświęca popularyzacji osiągnięć naukowych - jest współorganizatorką odbywających się od wielu lat Warszawskich Festiwali Nauki, autorką książek popularnonaukowych i rozdziałów w podręcznikach biologii molekularnej.

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie powstał w roku 1957. Jego profil naukowy ewoluował od klasycznej biochemii i chemii fizycznej do uprawianej obecnie biologii molekularnej. Badania prowadzone w Instytucie mają duże znaczenie dla medycyny (inżynieria genetyczna, badanie genotypów bakterii i innych prostych organizmów). Instytut zatrudnia około 200 pracowników naukowych, prowadzi studia doktoranckie dla absolwentów wydziałów biologii, chemii, fizyki, nauk rolniczych i medycyny oraz liczne prace magisterskie, także studentów spoza Warszawy. Mieści się w nim również obecnie Centrum Doskonałości Biotechnologii Molekularnej, powołane w ramach 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej oraz Centrum Polsko-Francuskie Biotechnologii Roślin.