5 lipca 2014 roku, godz. 2000

Mini Wykład na Dobry Początek

Tytuł: Dokąd zmierzasz genetyko?

 

Wykładowca: Prof. dr hab. Magdalena Fikus, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie

Biochemiczka, lata badań i zainteresowanie genetyką i biotechnologią. Wieloletnia pracownica PAN  (Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie) , wykładała także w UMCS i na uczelniach warszawskich. Ostatnio cykl wykładów w UW, Międzyuczelniane studia Humanistyczne MISH, „DNA- kod życia”. Współtwórczyni pierwszego polskiego Festiwalu Nauki w Warszawie (14 edycji), oraz imprez towarzyszących (trzy Kawiarnie Naukowe ) i in. Członkini Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. Przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN.  Popularyzatorka nauki w prasie, radio i telewizji.Napisała dziesiątki popularyzatorskich artykułów, udzieliła dziennikarzom setek wywiadów, także w audycjach radiowych i telewizyjnych. Zainicjowała cykliczna 45. minutową audycję o problemach nauki w Radio TOK FM.Za swoją działalność popularyzatorską otrzymała m.in. nagrodę "Problemów" i "Kuriera Polskiego, nagrodę im. Hugona Steinhausa, nagrodę im. Bronisława Filipowicza, nagrodę Polskiego Towarzystwa Genetycznego, Nagrodę Prezesa PAN, Nagrodę Rektora UW, Nagrodę Miasta Stoł. Warszawa. Laureatka tytułu „Fenomena Roku”, przyznanego przez Tygodnik Przekrój oraz tytułu „Popularyzatora Nauki” przyznanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.

 

5 lipca 2014 roku, godz. 2030

Tytuł: Rewolucje i ewolucje w nauce

Naukę często kojarzymy z niezaprzeczalnymi faktami, dowodami, absolutnym obiektywizmem. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nauka nie funkcjonuje w oderwaniu od społeczeństwa, polityki, obowiązujących schematów myślenia.
Jak to się ma do rozwoju nauki? Otóż w odróżnieniu od religijnych dogmatów, paradygmaty naukowe mogą się co jakiś czas zmieniać i być zastępowane nowymi. Teoretyk nauki Thomas Kuhn zaproponował model, według którego nauka rozwija się zarówno na drodze poszerzania wiedzy, rozwiązywania łamigłówek, zdobywania coraz większej ilości coraz bardziej precyzyjnej informacji oraz zastępowania mniej dokładnych rozwiązań bardziej dokładnymi, jak i na drodze przełomów – rewolucji – obalania poprzedniego porządku panującego w nauce. Aby do takiej rewolucji doszło, musi nastąpić w obowiązującym schemacie myślenia, przyjętym przez naukowy świat, jakiś wyłom. Pojawia się coraz więcej problemów, których nie da się rozwiązać tkwiąc nadal w przyjętej wizji świata. Zapalnikami rewolucji były np. teoria Kopernika w astronomii, teoria Lavoisiera w chemii, teoria względności Einsteina w fizyce. Mniejsze rewolucje naukowe zdarzają się o wiele częściej. Warto przyjrzeć się historii nauki tej dawniejszej i tej bardzo nowej. Szybko okaże się, że obraz nauki jaki często włada naszym myśleniem jest w rzeczywistości zupełnie różny.

Wykładowca: Dr Patrycja Dołowy, Rada Upowszechniania Nauki PAN w Warszawie

Dr Patrycja Dołowy urodziła się w 1978 roku w Bostonie, obecnie mieszka w Warszawie. W 2002 roku skończyła Uniwersytet Warszawski, w 2005 roku – Akademię Fotografii Artystycznej Wrocławskich Szkół Fotograficznych. Jako naukowiec w 2007 roku uzyskała tytuł doktora nauk przyrodniczych z zakresu mikrobiologii, jako artysta fotografik brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej naukowe zainteresowania to: mikrobiologia, biochemia, biofizyka, genetyka, genetyka i etologia, historia nauki, teoria nauki, kobiety w nauce, nauka i polityka, nauka i społeczeństwo, rozmowy o nauce, nauka a sztuka. W pracy artystycznej zajmuje się subiektywną fotografią inscenizowaną, używając klasycznych technik. Klisze barwi, maluje, wydrapuje, gniecie. Stworzyła kilka cykli fotograficznych oraz projektów multimedialnych z miastem w tle. Jest także autorką projektu artystycznego „Sztuka Matek” . W 2012 roku została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zajmuje się pracą dziennikarską, gdzie podejmuje m.in. zagadnienia dotyczące nauki i polityki oraz nauki i społeczeństwa. Jest stałą współpracowniczką redakcji „Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk”, a także tygodnika „Przekrój”.

Jest również aktywną działaczką społeczną, działa na rzecz kobiet, matek, ich rodzin. Od 2007 roku jest związana z Fundacją MaMa, gdzie jest autorką i koordynatorką wielu projektów społecznych i kulturalnych, w tym Kawiarni Nauki i Sztuki dla rodziców i dzieci.

Zajmuje się również upowszechnianiem nauki w kilku organizacjach, w tym w Radzie Upowszechniania Nauki PAN. Jest częstym gościem na festiwalach nauki w różnych miastach Polski.