Nagroda Popularyzatora Nauki 2012
przyznawana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
oraz Polską Agencje Prasową
dla Letnich Spotkań z Nauką.

Z notatki PAP:

Celem konkursu "Popularyzator Nauki", który po raz pierwszy odbył się w 2005 roku, jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki wśród młodzieży i dorosłych.

Nagrody wręczono w środę 5, grudnia 2012 roku w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. W uroczystości wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka .
Zwracając się do naukowców i dziennikarzy, minister wskazała na "ogromną wagę popularyzowania osiągnięć naukowych", mówiła o potrzebie "wprowadzania popularyzacji nauki do szkół, uczelni i codziennego życia publicznego". Rozwojowi nowoczesnych technologii towarzyszyć powinno "przełamywanie hermetycznego języka nauki" - zaznaczyła prof. Kudrycka. "Staramy się doprowadzić do tego, by rzetelnie prowadzone badania były popularyzowane tak szeroko, jak to możliwe" - powiedziała minister.
Prezes Polskiej Agencji Prasowej Jerzy Paciorkowski podkreślił, że serwis Nauka w Polsce PAP, organizujący konkurs "Popularyzator Nauki" wspólnie z ministerstwem, to duży sukces agencji. Poprzez swoją działalność przyczynia się do integrowania środowiska naukowego i promowania innowacyjności - powiedział podczas uroczystości prezes PAP.

 Do konkursu "Popularyzator Nauki 2012" zgłoszono prawie siedemdziesiąt kandydatur z całej Polski. Oceniało je jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera.

Tytuł Popularyzatora Nauki 2012 w kategorii naukowiec otrzymali prof. Ewa Kulczykowska i dr hab. inż. Marek Kulczykowski.

Prof. Ewa Kulczykowska i dr hab. inż. Marek Kulczykowski są pomysłodawcami i gospodarzami "Letnich Spotkań z Nauką". "Wykłady wybitnych naukowców, długie naukowe dyskusje po zachodzie słońca, a dla dzieci Oranżeria Naukowa, od dziesięciu lat czekają na miłośników nauki nad jeziorem Wdzydze w otoczeniu Borów Tucholskich" - podali organizatorzy konkursu.