Fabryka porcelany stołowej "Lubiana" w Łubianie

W odległości około 15 km od Ośrodka IBW PAN w miejsowości Łubiana znajduje się największa w Polsce i najnowocześniejsza fabryka porcelany stołowej "LUBIANA" S.A.

Tśma produkcyjna w Lubianie
Taśma produkcyjna w Lubianie

Zakład, zatrudniający ponad 1000 osób, produkuje miesięcznie 3,5 mln sztuk wyrobów, a rocznie opuszcza fabrykę ponad 12 000 ton porcelany. Wykonuje się tu zarówno porcelanę cienkościenną - dla odbiorców indywidualnych oraz porcelanę grubościenną - odporną na mechaniczne zmywanie. Fabryka dostarcza zastawy stołowe do najbardziej renomowanych hoteli - polskich i zagranicznych. O jakości jej wyrobów świadczy fakt sprzedaży 90% produkcji za granicą.

Przykłady serwisów z "Lubiany"
Przykłady serwisów z "Lubiany"

Sławę porcelanie z "Lubiany" przyniósł również kultowy film francuski Jean-Pierre Jeunet'a "Amelia" z Andrey Tautou w roli tytułowej, gdzie w jednej ze scen "zagrał" serwis z kaszubskiej porcelany.

AmeliaAmelia

Dla chętnych istnieje możliwość zorganizowania wycieczki do fabryki w Łubianie. Zwiedzanie z zakładowym przewodnikiem trwa ponad godzinę. Zwiedzający przechodzą bezpośrednio obok linii produkcyjnych, pieców i dekoratorni. Koszt zwiedzania fabryki przy ok. 30-sto osobowej grupie wynosi ok. 1 zł/os. Po wyjściu z fabryki istnieje możliwość zakupów w fabrycznym sklepie firmowym. Porcelanę z "Lubiany" można też stosunkowo tanio kupić w sklepie w Kościerzynie.

Wczasowicze przed fabryką porcelany
Wczasowicze przed fabryką porcelany

Do Łubiany można dojechać samochodami, przez Kościerzynę (około 20 km w jedną stronę) lub rowerami po drogach polnych (około 15 km w jedną stronę). Przy fabryce znajduje się parking samochodowy i parking rowerowy.