Wędkowanie

Kadr z filmu "Samotność wędkarza"

Kadr z filmu "Samotność wędkarza"

Wody jeziora Wdzydze dzierżawione są przez Zakład Rybacki "Wdzydze",który prowadzi gospodarkę rybacką (połowy i zarybianie).  Wg otrzymanych informacji występuje tu głównie: leszcz, płoć, okoń, szczupak, sieja, sielawa, węgorz, troć jeziorna. W Ośrodku do dyspozycji wędkarzy są pomosty przy kąpielisku oraz łódź spacerowo-wędkarska w godzinach rannych i wieczornych (w nocy obowiązuje zakaz łowienia).

Amatorów łowienia ryb informujemy, że zdaniem  odwiedzających nasz Ośrodek wędkarzy, jezioro Wdzydze jest obecnie "przełowione", a nowa ryba nie zdążyła jeszcze dorosnąć. Zatem wędkowanie tutaj może mieć charakter sportowo-rekreacyjny, podczas którego łowi się małe okazy (najczęściej leszcze, okonie i płocie), zaś złowienie dużej ryby wymaga sporego szczęścia.

W okolicach Wdzydz są liczne mniejsze jeziora. Większość z nich jest w rękach prywatnych, a właściciele prowadzą tam indywidualną gospodarkę rybacką. Można wędkować w jeziorze Białym k. Wąglikowic, za opłatą15 zł dziennie, jednak podobno jest ono również "przełowione". Lepsza sytuacja jest w jeziorach Kramsko Małe i Kramsko Wielkie k. Wąglikowic, lecz tu sprawę połowów należy uzgodnić z właścicielem z Czarliny. Przestrzegamy przed łowieniem w jeziorze Strupino k. Juszek, które, choć bogate w ryby, dostępne jest jedynie dla wędkarzy zrzeszonych w okręgu kościerskim. Sezonowe zezwolenia na wędkowanie w jeziorze Wdzydze można wykupić w Gospodarstwie Rybackim w Czarlinie lub w Grzybowskim Młynie (gdzie można zaopatrzyć się w świeżą rybę w przypadku wędkarskich niepowodzeń) lub w sklepach wędkarskich w Kościerzynie ("U Kuby", przy kościele pw. Św. Trójcy lub w sklepie przy deptaku).  Ceny zezwoleń obowiązujących w 2009 roku podajemy  w tabeli zamieszczonej na końcu niniejszej strony.

Gopodarstwo Rybackie w Czarlinie nad Czarną Wodą

Gopodarstwo Rybackie w Czarlinie nad Czarną Wodą

Ceny za wędkowanie w 2009 roku nad jeziorem Jelenie (jedna z odnóg Jeziora Wdzydze nad którą położony jest Ośrodek) lub na całym kompleksie jezior wdzydzkich:

Okres ważności zezwolenia Ceny zezwoleń na wędkowanie
Ramię Jelenie - połów z brzegu Ramię Jelenie - połów z pomostu i łódki (2 wędki i spinning) Kompleks wszystkich jezior wdzydzkich połów z pomostu i łódki (2 wędki i spinning)
1 dzień 11,50 zł 21,50 zł -
3 dni 22 zł 37 zł -
1 tydzień 32 zł 54 zł 77 zł
2 tygodnie 42 zł 75 zł 98 zł
sezon 77 zł 156 zł -