Wycieczki piesze

Wycieczki piesze

Wycieczki piesze

Nasz ośrodek jest świetnym punktem wypadowym dla pieszych wycieczek do wielu ciekawych miejsc. Poniżej przedstawiamy jedynie kilka propozycji. Szczegółowy opis wraz z odpowiednimi mapkami jest zamieszczony w informatorze dostępnym w ośrodku.

Wycieczka do Skansenu.
Wycieczka o długości ok. 7 km, do najstarszego i największego polskiego skansenu pięknie położonego nad jednym z ramion jeziora Wdzydze. W skansenie na powierzchni 22 ha zgromadzono 44 obiekty m.in. kościół, szkołę, 2 wiatraki, karczmę, kuźnię, tartak i inne zabudowania.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Wycieczka do Wdzydz Kiszewskich.
Wycieczka o długości ok. 8 km, wzdłuż jeziora do znanej miejscowości letniskowej. We wsi duże kąpielisko, wycieczki stateczkiem po jeziorze, restauracja z dancingiem i dyskoteką, liczne bary i sklepy.

Wycieczka do siedliska dzikiego ptactwa.
Wycieczka o długości ok. 8 km, nad jezioro Słupinko, obok malowniczych meandrów Czarnej Wody. Nad jeziorem siedliska żurawi, czapli siwej i kormoranów. Na brzegach Czarnej Wody widoczne ślady działalności licznych w tej okolicy bobrów (ścięte drzewa, żeremia)

bóbr

bóbr

żeremia nad J. Wdzydze

żeremia nad J. Wdzydze

ścięte pnie nad Czarną Wodą

ścięte pnie nad Czarną Wodą

Wycieczka do Gospodarstwa Rybnego.
Wycieczka o długości ok. 7 km, do pobliskiego Gospodarstwa Rybnego. Ciekawe zabudowania sieciarni, możliwość zakupu świeżej ryby.

Wycieczka do jeziora Myszki Wodnej.
Wycieczka o długości ok. 10 km do pięknego, śródleśnego jeziora Strupino o przezroczystej wodzie, z ciekawym półwyspem, zamieniającym się niekiedy w wyspę, w związku z whaniami poziomu wody. Nazwa "Myszki Wodnej", obowiązująca jedynie w naszym ośrodku, została nadana jezioru przed laty przez jednego z nieletnich wczasowiczów.

Wycieczka do Wieży Leśników.
Wycieczka o długości ok 8 km do nowej wieży obserwacyjnej leśników. Jeśli otrzyma się zgodę na wejście od napotkanego leśnika (co niestety należy do rzadkości) to ogląda się widok, którego się nigdy nie zapomni.

Wycieczka do Jeziorek Wiewiórkowskich.
Wycieczka o długości ok. 8 km, przez piękny las do 8 małych jeziorek pięknie położonych w zagłębieniach terenu.

Wycieczka do Loryńca.
Wycieczka o długości ok. 9 km, do pobliskiej wsi, czerwonym "Szlakiem Kaszubskim" obok doliny Czarnej Wody, przez piękny las. We wsi 200 letni klon - pomnik przyrody. Przez wieś przebiega specjalnie oznakowana piesza trasa tzw. ścieżki przyrodniczo dydaktycznej.

Wycieczka do Gołunia.
Wycieczka o długości ok. 14 km, do letniska położonego na końcu jeziora Gołuń - wschodniego ramienia Wdzydz. Piękny las, we wsi sklep i kiosk z gazetami.

Wycieczka na skraj jeziora Radolne.
Wycieczka o długości ok. 10 km, fragmentem rowerowej przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, do ciekawego pola biwakowego na półwyspie, na końcu jeziora Radolne - zachodniego ramienia Wdzydz. Po drodze jeden z przystanków ścieżki dydaktycznej oraz ciekawy "wenecki" mostek nad Czarną Wodą.

nad jeziorem Kramsko

Wycieczka do Juszek.
Wycieczka o długości ok. 10 km, do ciekawej starej, kaszubskiej wsi, pięknie położonej wśród lasów nad małym jeziorkiem. We wsi liczne stare, choć odnowione, chałupy kaszubskie oraz oczywiście sklep.

Wycieczka nad jezioro Kramsko koło Wąglikowic
Wycieczka o długości ok. 7 km, do pięknego, czystego jeziorka położonego na skraju lasu. Ponieważ jeziorko jest stosunkowo niewielkie i płytkie, woda w nim szybko się nagrzewa, co jest godne uwagi na początku czerwca, gdy woda w jeziorze Wdzydze jest jeszcze zimna.