Ogród Botaniczny w Gołubiu

ogród botaniczny

Ogród Botaniczny w Gołubiu usytuowany jest na stoku wzgórz, na południowym brzegu Jeziora Potulskiego. Swoją działalność rozpoczął w 1983 r. Ogród zajmuje powierzchnię 1,2ha. Jest tu uprawianych około 4 tysięcy roślin pochodzących z różnych obszarów Ziemi, w tym około 150 gatunków chronionych. Poczesne miejsce zajmują osobliwości flory Pomorza. Zbiory roslinne są podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum (kolekcja dzrew i krzewów) i zadrzewienia. Rośliny są zgrupowane zgodnie z naturalnymi zbiorowiskami i obszarami występowania na Ziemi. W ogrodzie są prowadzone m.in. obserwacje stopnia aklimatyzacji gatunków roślin obcego pochodzenia. Turyści i grupy zorganizowane mają możliwość zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem. Ogród jest otwarty od 10 do 18. Ceny biletów dla dorosłych wynoszą 4zł, zaś dla dzieci 2,5zł.

Gołubieński Ogród Botaniczny w Kaszubskim Parku Krajobrazowym jest właśnością prywatną. Należy do Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych. Jego adres to: 83-316 Gołubie, ul. Botaniczna 21, tel. 058 / 684-26-08, tel.kom: 0 600 872 501. Bardziej szczegółowe informacje na temat Ogrodu znajdują się na stronie: http://www.golubie.pl/

Gołubie położone jest w odległości ok 30 km od Ośrodka. Najłatwiej dojechać do niego jadąć z Kościerzyny do Trójmiasta. Ok. 15 km za Kościerzyną, dojeżdżając do Wieżycy, należy skręcić w lewo, w drogę do Szymbarka i Stężycy. Drogą tą, minowszy Szymbark, po ok. 7 km dojedziemy do Gołubia. Następnie należy zaraz za przejazdem kolejowym skręcić w lewo. Stąd do Ogrodu jest ok. 2 km.

ogród botaniczny
ogród botaniczny
ogród botaniczny