Marsze z kijkami - trekking i nordic walking

Marsz z kijkami trekkingowymi

Marsz z kijkami trekkingowymi

Okolice Ośrodka stwarzają doskonałe warunki do marszów z kijkami, które mogą być uprawiane w każdej grupie wiekowej. "Włączenie" rąk do marszu odciąża kręgosłup i stawy biodrowe, kolanowe i skokowe. Takie odciążenie aparatu ruchowego czyni marsz bardziej komfortowym i pozwala na pokonanie większych odległości w krótszym czasie bez większego zmęczenia. Z drugiej strony zwiększony wydatek energetyczny w trakcie marszu szybciej redukuje nadwagę. Użycie kijków pozwala na zachowanie równego rytmu marszu, koryguje postawę, zapewnia uczucie stabilności i bezpieczeństwa na nierównych powierzchniach np. przy poruszaniu się po terenie podmokłym lub przekraczaniu strumieni po zwalonych pniach bądź śliskich kamieniach.

Istnieją 2 sposoby maszerowania z kijkami i związane z nimi 2 rodzaje kijków. Pierwszy z nich to marsze trekkingowe z kijkami trekkingowymi podobnymi do kijków narciarskich używanych w tzw. narciarstwie śladowym. Nie ma tu specjalnych reguł odnośnie tempa, postawy oraz sposobu stawiania kijków. Natomiast kijki stają się bardzo przydatne podczas poruszania się w trudnym terenie: pokonywania stromych wzniesień, poruszania się w terenie podmokłym lub podczas przekraczania strumieni.

Nieco odmienny jest tzw. nordic walking, gdzie marsz jest bardziej dynamiczny i harmonijny, połączony z wyraźnym odpychaniem się kijkami od podłoża. W tym przypadku kijki mają inny kształt uchwytów, które są wygięte do przodu oraz inne, skośnie ścięte stopki. Nordic walking przypomina bieg narciarski, zaś dla poprawnej techniki decydująca jest odpowiednia (nieco pochylona) postawa oraz właściwe stawianie kijków. Tutaj dla zachowania odpowiedniego tempa i rytmu marszu wskazane jest poruszanie się po w miarę równym terenie. Osoby zainteresowane tą techniką marszu odsyłamy do odpowiedniej strony internetowej: www.nordicsport.pl.

Teren w okolicach Ośrodka świetnie nadaje się do uprawianiu obu odmian marszu z kijkami. W większości płaski teren tzw. sandru kaszubskiego, na którym rozpościerają się Bory Tucholskie, pozwala na wygodne uprawianie nordic walking'u. Jednocześnie miłośnicy marszów terenowych z kijkami znajdą tu dla siebie również odpowiednie warunki. Strome brzegi jezior rynnowych oraz jary i parowy z licznymi strumieniami z pewnością usatysfakcjonują miłośników marszów z kijkami w trudnym terenie. Okoliczne lasy pokrywa gęsta sieć oznakowanych pieszych i rowerowych szlaków, dobrze utrzymanych dróg leśnych, duktów i ścieżek, po których poruszanie się nie nastręcza większych trudnosci.

W naszym Ośrodku do dyspozycji gości są 4 pary kijków typu "nordic-walking". Dla osób początkujących mamy przygotowaną (u Kierownika) skrócona instrukcję chodzenia z takimi kijkami. Ponadto, w sierpniu br. będziemy gościli w Ośrodku absolwenta Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, który z pewnością udzieli osobom zainteresowanym stosownego instruktażu. Niemniej wszystkich chętnych do chodzenia z kijkami zachęcamy do zaopatrzenie się we własny sprzęt, gdyż w kijkach strzemiączka przy uchwytach i długości kijków muszą być indywidualnie dopasowane do użytkownika. Kijki można kupić w specjalistycznych sklepach sportowych, a ostatnio nawet w supermarketach, zaś ich cena waha się od 50 do 300 zł.