Wycieczki autokarowo-samochodowe

wycieczki samochodowe

Na Kaszubach w niewielkiej odległości od naszego ośrodka jest wiele atrakcyjnych obiektów zabytkowych, krajobrazowych i przyrodniczych. W przypadku większej grupy chętnych istnieje możliwość wynajęcia autobusu i zorganizowania wycieczki z przewodnikiem. Poniżej przedstawiamy jedynie kilka propozycji wycieczek dla zmotoryzowanych, wraz z krótkim opisem obiektów godnych odwiedzenia. Większy zestaw wraz ze szczegółowym opisem i odpowiednią mapką jest zamieszczony w informatorze dostępnym w ośrodku.

Klasztor w Kartuzach

Zespół poklasztorny w Kartuzach
Zespół zbytków z XIV w. na przesmyku między jezorami. Ciekawy kościół z dachem w kształcie wieka trumny. Obok refektarz, erem i fragmenty krużganków. W pobliżu tajemnicze wzgórze z kapliczką odstraszającą czarownice. W mieście ciekawe Muzeum Kaszubskie (zdjęcie pochodzi ze strony www.ga.com.pl).

Ogród Botaniczny w Gołubiu
Prywatny ogród botaniczny, mały ale z ogromną ilością bardzo ciekawych, często egzotycznych roślin (np. sekwoja, płonący krzew Mojżesza i inne).

Kalwaria w Wielu

Kalwaria w Wielu.
Piękna Kalwaria położona na wysokich wzgórzach nad jeziorem. We wsi zabytkowy kościół i kąpielisko.

Fabryka Porcelany Stołowej w Lubianie
W Lubianie koło Kościerzyny znajduje się największa w Polsce i najnowocześniejsza fabryka porcelany. Istnieje możliwość zwiedzenia fabryki i dokonania zakupów w fabrycznym sklepie firmowym.

Węsiory

Cmentarzyska Gotów i Kręgi kamienne w Odrach i w Węsiorach
Cmentarzyska i tajemnicze kręgi kamienne Gotów (z I w. n. e.), którzy na ok.100 lat zatrzymali się tutej przed dalszą wędrówką na południe Europy. Dwa podobne zabytki archeologiczne w różnych częściach Kaszub (zdjęcie pochodzi ze strony www.ga.com.pl).

Wieża na Wieżycy

Góra Wieżyca.
Najwyższy szczyt na Niżu Środkowo-Europejskim. Na szczycie wieża widokowa. Wspaniały widok na okolicę (zdjęcie pochodzi ze strony www.ga.com.pl).

Przełom Raduni w Babim Dole.
Rezerwat przyrody. Rzeka płynąca dnem dzikiego jaru o stromych kilkunastometrowych brzegach ma na tym odcinku charakter górski. Nad rzeką ślady dawnego grodziska wczesnośredniowiecznego.

Warsztat garncarski w Chmielnie
Warsztat garncarski prowadzony przez rodzinę Neclów od 9 pokoleń. Na miejscu pokazy lepienia glinianych garnków. Możliwość nabycia oryginalnej ceramiki.

Skansen kolejowy

Skansen kolejowy w Kościerzynie
Wycieczka do muzeum starych lokomotyw w Kościerzynie. Przepiękne parowozy i wagony, ciekawe budynki kolejowe (zdjęcie pochodzi ze strony www.ga.com.pl).

Muzeum Hymnu Narodowego
Wycieczka do dworku szlacheckiego, w którym urodził się i wychował twórca polskiego hymnu - Józef Wybicki.

Zamek w Bytowie

Zamek Krzyżacki w Bytowie
Wycieczka do miasta w zachodniej części Kaszub, w którym znajduje się bardzo dobrze zachowany duży średniowieczny zamek krzyżacki (zdjęcie pochodzi ze strony www.ga.com.pl).

Ferma Strusi Afrykańskich w Garczynie
Ponad 100 strusi na 5,5 ha wybiegów.